17.1 C
Gdynia
czwartek, 19 września, 2024

Uroczysta Prezentacja Pierwszego Polskiego F-35 „Husarz” w Fort Worth

Share

W amerykańskim Fort Worth, w zakładach produkcyjnych firmy Lockheed Martin w Teksasie, odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego polskiego samolotu F-35A Lightning II. W uroczystości udział wzięli Paweł Bejda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, Wiceminister Obrony Narodowej oraz przedstawiciele dowództwa Sił Powietrznych. To wydarzenie jest kluczowym krokiem w procesie modernizacji polskich sił zbrojnych.

Zakup i Dostawy F-35A

Zakup F-35 przez Polskę rozpoczął się 11 września 2019 roku, kiedy Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 32 samolotów F-35A o wartości 6,5 miliarda dolarów. Celem było zastąpienie przestarzałych radzieckich MiG-29 i Su-22, a kontrakt został podpisany w styczniu 2020 roku. Oprócz samych myśliwców umowa obejmuje zapasowe silniki, symulatory misji, wsparcie eksploatacji oraz szkolenie pilotów i obsługi naziemnej. Uzbrojenie będzie zawierać pociski powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM, pociski manewrujące AGM-158B JASSM-ER, a także prawdopodobnie AIM-9X-2 Sidewinder i AARGM-ER.

Pierwszy polski F-35A (AZ-01) zostanie formalnie przekazany Siłom Powietrznym w grudniu 2024 roku, jednak początkowo będzie stacjonował w bazie Ebbing Air National Guard w Arkansas. Polska będzie tam pierwszym międzynarodowym klientem przeprowadzającym szkolenie pilotów F-35. Pierwsze myśliwce trafią do bazy w Łasku w 2026 roku, a pełne dostawy zakończą się w 2030 roku, co pozwoli Polsce na przekazanie swoich pozostałych MiG-29 do Ukrainy.

 Symbolika Nazwy „Husarz”

Tradycyjnie polskie samoloty bojowe były nazywane na cześć ptaków drapieżnych, takich jak „Sokół” czy „Jastrząb”. W przypadku F-35A, po przeprowadzeniu publicznego konkursu, wybrano nazwę „Husarz”, która nawiązuje do legendarnych polskich jednostek kawalerii z XVI wieku. Skrzydła husarii, które miały za zadanie demoralizować wroga, zostały porównane do możliwości stealth F-35, a długie lance husarzy do zaawansowanego zestawu czujników samolotu, zdolnych do identyfikacji i neutralizacji zagrożeń z dużej odległości.

Wypowiedzi Oficjeli

Podczas ceremonii Sekretarz Stanu Paweł Bejda podkreślił, że prezentacja F-35 to ważny krok w transformacji Sił Zbrojnych RP w nowoczesne, doskonale wyposażone i wyszkolone wojsko, które wraz z sojusznikami NATO będzie gwarantować bezpieczeństwo kraju. „Nie mam wątpliwości, że to wydarzenie ma miejsce w kluczowym momencie, ponieważ sytuacja bezpieczeństwa na świecie drastycznie się zmienia od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wszyscy musimy być gotowi do obrony granic NATO” — mówił Bejda.

Wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk podziękował również rządowi USA i Kongresowi USA za wsparcie polityczne, które umożliwiło realizację tego projektu. Generał dywizji Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych, dodał: „W ciągu ponad 100-letniej historii Polskich Sił Powietrznych mieliśmy wiele pokoleń pilotów i samolotów. Jestem dumny, że dziś mogę być częścią historii, wprowadzając F-35 jako kolejną generację, która będzie chronić i bronić przyszłości Polski przez wiele lat. Dołączamy do silnej koalicji myśliwców piątej generacji w całej Europie, wzmacniając przewagę powietrzną poprzez sojusznicze odstraszanie.”

Umowę na dostawę podpisał w 2020 roku Mariusz Błaszczak, ówczesny szef MON.

Subskrybuj za darmo

Nie przegap żadnej historii dzięki powiadomieniom

Najnowsze

Czytaj także

Polecamy