15.2 C
Gdynia
czwartek, 19 września, 2024

Refleksja nad Męką i Śmiercią Chrystusa w Wielki Piątek

Share

W dniu Wielkiego Piątku, jako wspólnota chrześcijańska, oddajemy szczególną cześć męce i śmierci Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela. Jest to czas głębokiej refleksji nad Jego ofiarą i miłością, która objawiła się na krzyżu. Liturgia tego dnia składa się z trzech głównych części: liturgii słowa, adoracji krzyża i przyjęcia Komunii świętej. Cisza, która towarzyszy temu dniu, pomaga nam w skupieniu się i kontemplacji ukrzyżowanego Pana.

Rytuał Wielkiego Piątku nie ma wyraźnego początku, ponieważ jest kontynuacją obrzędów Wielkiego Czwartku, podczas których upamiętniane są Ostatnia Wieczerza i pojmanie Jezusa. Liturgię otwiera uroczyste uznawanie naszej ludzkiej małości wobec tajemnicy Bożej śmierci. Kapłan, symbolizując pokorę, klęka przed ołtarzem, a lud wierny modli się w ciszy razem z nim. Następnie następuje czytanie Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Jana.

W Wielki Piątek Kościół modli się w sposób szczególny, odmawiając dziesięć wezwań składanych Bogu. Każde wezwanie poprzedza chwila ciszy, podczas której wierni w milczeniu modlą się w intencji podanej przez kapłana. To wspólne modlitewne doświadczenie jednoczy Kościół i manifestuje jego solidarność w modlitwie za potrzeby świata. Odpowiedzią na każde wezwanie jest wspólne „Amen”, podkreślając jedność w wierze.

Podczas adoracji krzyża, który jest przedmiotem szczególnej czci, kapłan stopniowo odsłania go, prowadząc wiernych do refleksji nad znaczeniem tego świętego symbolu. Tradycja zasłaniania krzyża ma głębokie korzenie historyczne i symbolizuje pokorę i oddanie wobec ofiary Chrystusa. Jest to także akt uwielbienia Króla, który przez swój krzyżowy akt zbawienia przemienił drzewo śmierci w drzewo życia.

Warto zauważyć, że Wielki Piątek i Wielka Sobota są jedynymi dniami w roku liturgicznym, kiedy Kościół nie celebruje Eucharystii. Komunia święta, którą przyjmujemy w Wielki Piątek, pochodzi z hostii konsekrowanych w poprzednim dniu. Jest to wyraz zjednoczenia z cierpieniem i śmiercią Chrystusa, oraz nadziei na udział w Jego chwale. Jest to dopełnienie liturgii tego dnia, której celem jest jednoczenie się z Jezusem i umocnienie naszej wiary.

Celebracja Wielkiego Piątku kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do symbolicznego grobu, gdzie Jezus pozostaje do Wielkiej Soboty. Adoracja grobu oraz krzyża kontynuuje się, pozwalając wiernym na głębsze zanurzenie się w tajemnicy Paschalnej, która jest źródłem nadziei i zbawienia dla całego świata.

CZYTANIA LITURGICZNE NA 29 MARCA 2024: https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2024-03-29

Subskrybuj za darmo

Nie przegap żadnej historii dzięki powiadomieniom

Najnowsze

Czytaj także

Polecamy