Strona informacyjna

Tusk odkrył i ogłosił światu, że kapitał ma narodowość. Zapomniał dodać jaką.

    Smutna refleksja

    Date:

    Minęła pięćdziesiąta rocznica Grudnia 70 i minęło też równo 10 lat od czasu likwidacji Stoczni Gdynia. Wydarzenia były tragiczne, a tragiczną wymowę tych zdarzeń pogłębia fakt, że przez ostatnie 10 lat praktycznie nic z przemysłu stoczniowego nie zostało: w Gdyni stocznia została sprywatyzowana, w Gdańsku z lotu ptaka widać fasadę bramy stoczniowej prowadzącej donikąd, w Szczecinie pomimo szumnie zapowiadanej odbudowy – stocznia upadła. Likwidacja była przedstawiana jako ograniczanie strat ekonomicznych, i …dalszy rozwój.

    DSCN8413 1

    Jak widać nadzieje na odbudowę gospodarki morskiej w ostatnich 10 latach okazały się płonne. Zawsze w tą rocznice nachodzi mnie pytanie: Czy Polska jest na tyle bogata, że stać nas na zlikwidowanie kolejnej gałęzi przemysłu z powiązaniami gospodarczymi pomiędzy dziesiątkami firm, i to nie tylko samą stocznię ale też i PLO ze 176 statkami?

    10 lat temu oglądałem inscenizację Grudnia 70, obserwowałem też jak likwidowano Stocznię Gdynia i tak jak wielu mieszkańców kupowałem praktycznie za bezcen narzędzia ze stoczni, robiłem też zdjęcia z tamtego okresu. Część jest z inscenizacji, po której widać resztki stoczni i pustą bramę. Inne zdjęcia pokazują pustą stocznie i suwnicę dokładnie 17 grudnia 2010 ok. 8 rano, gdzie nie ma praktycznie żadnej osoby, a teren stoczni podzielono na 16 rozsprzedanych fragmentów.

    Wesprzyj autora!

    Jeśli doceniasz pracę autora i chcesz go wesprzeć, możesz wpłacić symbolicznego grosika na jego dalszą twórczość. Każda pomoc ma znaczenie i motywuje do tworzenia kolejnych wartościowych treści. Dziękujemy za wsparcie!

    Subskrybuj

    spot_imgspot_img

    Popularne

    Więcej w temacie
    Powiązane tematy

    Czy naprawdę stać nas na wielkość?

    Od wątpliwości po tysiącletnie dziedzictwo – czy historia pierwszej polskiej koronacji może dziś czegoś nas nauczyć? Przekonaj się, co wydarzyło się 18 kwietnia…

    NSZ w świetle prawdy! Leszek Żebrowski w Gdańsku

    Leszek Żebrowski – nieustępliwy obrońca NSZ – mierzy się z propagandą i milczeniem mediów. W gdańskim Akwenie mówił rzeczy, które mogą zaskoczyć niejednego słuchacza…

    Komu potrzebny był Chrzest Polski?

    Dlaczego Mieszko I przyjął Chrzest? Nie tylko dla polityki czy sojuszy. Bo – jak głosi najgłębsza prawda o początkach Polski – po prostu uwierzył w Jezusa.

    13 kwietnia: Trudny dzień.

    Dzień, który domaga się pamięci, prawdy i przebaczenia – mimo że przyniósł śmierć tysiącom Bohaterów i zapoczątkował dekady kłamstw. Katyń. 13 kwietnia – pamiętamy.