Strona informacyjna

Tusk odkrył i ogłosił światu, że kapitał ma narodowość. Zapomniał dodać jaką.

    Uroczysta Prezentacja Pierwszego Polskiego F-35 „Husarz” w Fort Worth

    Date:

    W amerykańskim Fort Worth, w zakładach produkcyjnych firmy Lockheed Martin w Teksasie, odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego polskiego samolotu F-35A Lightning II. W uroczystości udział wzięli Paweł Bejda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, Wiceminister Obrony Narodowej oraz przedstawiciele dowództwa Sił Powietrznych. To wydarzenie jest kluczowym krokiem w procesie modernizacji polskich sił zbrojnych.

    Zakup i Dostawy F-35A

    Zakup F-35 przez Polskę rozpoczął się 11 września 2019 roku, kiedy Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż 32 samolotów F-35A o wartości 6,5 miliarda dolarów. Celem było zastąpienie przestarzałych radzieckich MiG-29 i Su-22, a kontrakt został podpisany w styczniu 2020 roku. Oprócz samych myśliwców umowa obejmuje zapasowe silniki, symulatory misji, wsparcie eksploatacji oraz szkolenie pilotów i obsługi naziemnej. Uzbrojenie będzie zawierać pociski powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM, pociski manewrujące AGM-158B JASSM-ER, a także prawdopodobnie AIM-9X-2 Sidewinder i AARGM-ER.

    Pierwszy polski F-35A (AZ-01) zostanie formalnie przekazany Siłom Powietrznym w grudniu 2024 roku, jednak początkowo będzie stacjonował w bazie Ebbing Air National Guard w Arkansas. Polska będzie tam pierwszym międzynarodowym klientem przeprowadzającym szkolenie pilotów F-35. Pierwsze myśliwce trafią do bazy w Łasku w 2026 roku, a pełne dostawy zakończą się w 2030 roku, co pozwoli Polsce na przekazanie swoich pozostałych MiG-29 do Ukrainy.

     Symbolika Nazwy „Husarz”

    Tradycyjnie polskie samoloty bojowe były nazywane na cześć ptaków drapieżnych, takich jak „Sokół” czy „Jastrząb”. W przypadku F-35A, po przeprowadzeniu publicznego konkursu, wybrano nazwę „Husarz”, która nawiązuje do legendarnych polskich jednostek kawalerii z XVI wieku. Skrzydła husarii, które miały za zadanie demoralizować wroga, zostały porównane do możliwości stealth F-35, a długie lance husarzy do zaawansowanego zestawu czujników samolotu, zdolnych do identyfikacji i neutralizacji zagrożeń z dużej odległości.

    Wypowiedzi Oficjeli

    Podczas ceremonii Sekretarz Stanu Paweł Bejda podkreślił, że prezentacja F-35 to ważny krok w transformacji Sił Zbrojnych RP w nowoczesne, doskonale wyposażone i wyszkolone wojsko, które wraz z sojusznikami NATO będzie gwarantować bezpieczeństwo kraju. „Nie mam wątpliwości, że to wydarzenie ma miejsce w kluczowym momencie, ponieważ sytuacja bezpieczeństwa na świecie drastycznie się zmienia od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wszyscy musimy być gotowi do obrony granic NATO” — mówił Bejda.

    Wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk podziękował również rządowi USA i Kongresowi USA za wsparcie polityczne, które umożliwiło realizację tego projektu. Generał dywizji Ireneusz Nowak, Inspektor Sił Powietrznych, dodał: „W ciągu ponad 100-letniej historii Polskich Sił Powietrznych mieliśmy wiele pokoleń pilotów i samolotów. Jestem dumny, że dziś mogę być częścią historii, wprowadzając F-35 jako kolejną generację, która będzie chronić i bronić przyszłości Polski przez wiele lat. Dołączamy do silnej koalicji myśliwców piątej generacji w całej Europie, wzmacniając przewagę powietrzną poprzez sojusznicze odstraszanie.”

    Umowę na dostawę podpisał w 2020 roku Mariusz Błaszczak, ówczesny szef MON.

    Wesprzyj autora!

    Jeśli doceniasz pracę autora i chcesz go wesprzeć, możesz wpłacić symbolicznego grosika na jego dalszą twórczość. Każda pomoc ma znaczenie i motywuje do tworzenia kolejnych wartościowych treści. Dziękujemy za wsparcie!

    Subskrybuj

    spot_imgspot_img

    Popularne

    Więcej w temacie
    Powiązane tematy

    Gen. Bieniek alarmuje: uczmy się od Szwajcarii, nie śpijmy!

    Czy Polska rzeczywiście przygotowuje się do obrony, czy tylko udaje? Narazie szykujemy się do wojny jakby miały ją wygrać kredki i ulotki o pokoju.

    „Zielona granica” kontra Wojsko Polskie.

    Film "Zielona granica" Agnieszki Holland wywołał kontrowersje, szczególnie wśród żołnierzy, którzy zarzucają reżyserce fałszywe przedstawienie polskiej armii na tle sytuacji na granicy.

    Czyżby początek „Armii UE”?

    Unia Europejska stawia krok w stronę dużego, wspólnego projektu obronnego. Jego realizacja, choć ambitna, może napotkać na nieoczekiwane przeszkody. Co takiego kryje się za tym przedsięwzięciem?

    Okręty podwodne a sprawa polska

    Polska Marynarka Wojenna potrzebuje nowoczesnych okrętów podwodnych. Który producent okaże się najlepszy? Analiza ofert z Korei, Szwecji i innych, plus strategiczne znaczenie takich jednostek.