Od lotniska piszczy po kątach ubóstwo. Brak papieru toaletowego na terminalu, zakaz wyrzucania go do muszli, kosmiczne dziury – jak kratery – na głównej drodze do turystycznej enklawy. Aż trudno uwierzyć… Jest ciemno wiec nie widzę Oceanu który jest jak Świętojańska (ulica w Gdyni) z okna. Za ślicznymi domkami w portugalskim stylu vis a vis. Na bladej ścianie utłukłam przezroczystego komara, pokój czysty jak prosektorium a łózko nienagannie posłane z plastikowym kwiatkiem proszącym o napiwek. Smutek recepcjonisty, skromność architektury, płaskość piaszczystej przestrzeni, biel wnętrz jak w psychiatryku, a w lokalnej telewizji – na ekranie – wdzięczy się mix Freddiego Merkury z piewcą fado (gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii)… Mieszanka portugalskiej nostalgii i afrykańskiej ekspresji jest zaskakująca.
Republika Zielonego Przylądka (port. Cabo Verde, República de Cabo Verde) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim, położone ponad 450 km na zachód od zachodnich wybrzeży Afryki, geograficznie tożsame z Wyspami Zielonego Przylądka.
Obecnie członek Unii Afrykańskiej i ECOWAS.Turystyka w Republice Zielonego Przylądka skupia się głównie na wyspach Sal i Boa Vista, które były celem podróży około 90% turystów odwiedzających ten kraj w 2013 roku.
Obie wyspy przyciągają piaszczystymi plażami, znakomitymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, kuchnią i licznymi miejscami noclegowymi. W ciągu roku na Sal przyjechało około 200 tysięcy urlopowiczów, na Boa Vistę 180 tysięcy, zaś pozostałe wyspy zwiedziło mniej niż 50 tysięcy turystów.
Co czwarty turysta zagraniczny pochodził z Wielkiej Brytanii, a Europejczycy stanowili zdecydowaną większość odwiedzających. Aż 99,2% noclegów wykupionych przez Brytyjczyków było na Sal lub Boa Viście; ten sam wskaźnik wynosi 96,5% dla obywateli Beneluksu, 95,8% dla Włochów, 93,8% dla Niemców, 83,7% dla Portugalczyków, 73,6% dla Francuzów.
Kultura Wysp powstała ze zmieszania się kultury europejskiej, zwłaszcza portugalskiej, z elementami afrykańskimi. Z tego kraju pochodzą śpiewaczka Cesária Évora oraz piosenkarka Lura.