Strona informacyjna

Tusk odkrył i ogłosił światu, że kapitał ma narodowość. Zapomniał dodać jaką.

    Abecadło z pieca spadło?

    Date:

    Zasługą Jacka Bartosiaka jest uruchomienie dyskusji na temat konieczności przebudowy sił zbrojnych RP (Armia Nowego Wzoru). Zaletą są wirtualne prezentacje wykonane przez zespół Strategy & Future interesujące wiele osób i wywołane dyskusje/spory widoczne głównie w mediach społecznościowych. Ale są też niebezpieczeństwa.

    Projekt ANW powstał bowiem tak jakby jego autor/autorzy nie znali abecadła działań w obszarze militarnym. Przypominam: 1. Wszelkie działania w obronności należy zacząć od opracowania strategii, określić cel strategiczny państwa. Należy zdecydować, czy strategia będzie przewidywała działania ofensywne, czy defensywne – uwaga: obrona też może być ofensywna. 2. Następnie należy ustalić na poziomie ogólnym jak będziemy się bronić/atakować, co jest potrzebne do tego, aby cel strategiczny osiągnąć. 3. Dokonać przeglądu sił i środków jakimi państwo dysponuje w Systemie Obrony Państwa do realizacji przyjętej strategii, czy są one odpowiedni, ustalić co powinniśmy posiadać. 4. Pod tym kątem dokonać przebudowy SOP, zreorganizować siły zbrojne, stworzyć plany pozyskania odpowiedniego wyposażenia i uzbrojenia. 5. Należy opracować warianty działań na poziome operacyjno-taktycznym.

    Takie opracowania powinny powstawać w tajemnicy. Pamiętajmy: mamy odstraszać wroga przyjętą koncepcją obrony, która powinna być jawna, ale nie wolno zdradzać w jaki sposób będzie wykonywana – wroga nie wolno o tym informować. W przypadku projektu ANW nie wiemy jaką strategię ma ona wykonywać i nie ma żadnej pewności, że tak jak podaje S&F będzie wyglądał atak Rosji na Polskę. Nie ma też żadnej pewności, że ANW rzeczywiście odniesie zwycięstwo. Projekt ANW znajduje się w kategorii dokonań intelektualnych do których należą opowiadania science-fiction i historie alternatywne podające jak można było wygrać minione wojny. Czyta się je z przyjemnością, budzą zainteresowanie, ale wartości praktycznej dla obronności Polski nie mają żadnej.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Romuald Szeremietiew
    Romuald Szeremietiew
    były wiceminister Obrony Narodowej

    Wesprzyj autora!

    Jeśli doceniasz pracę autora i chcesz go wesprzeć, możesz wpłacić symbolicznego grosika na jego dalszą twórczość. Każda pomoc ma znaczenie i motywuje do tworzenia kolejnych wartościowych treści. Dziękujemy za wsparcie!

    Subskrybuj

    spot_imgspot_img

    Popularne

    Więcej w temacie
    Powiązane tematy

    Gen. Bieniek alarmuje: uczmy się od Szwajcarii, nie śpijmy!

    Czy Polska rzeczywiście przygotowuje się do obrony, czy tylko udaje? Narazie szykujemy się do wojny jakby miały ją wygrać kredki i ulotki o pokoju.

    „Zielona granica” kontra Wojsko Polskie.

    Film "Zielona granica" Agnieszki Holland wywołał kontrowersje, szczególnie wśród żołnierzy, którzy zarzucają reżyserce fałszywe przedstawienie polskiej armii na tle sytuacji na granicy.

    Czyżby początek „Armii UE”?

    Unia Europejska stawia krok w stronę dużego, wspólnego projektu obronnego. Jego realizacja, choć ambitna, może napotkać na nieoczekiwane przeszkody. Co takiego kryje się za tym przedsięwzięciem?

    Okręty podwodne a sprawa polska

    Polska Marynarka Wojenna potrzebuje nowoczesnych okrętów podwodnych. Który producent okaże się najlepszy? Analiza ofert z Korei, Szwecji i innych, plus strategiczne znaczenie takich jednostek.