Strona informacyjna

Tusk odkrył i ogłosił światu, że kapitał ma narodowość. Zapomniał dodać jaką.

    Po ataku Rosji na Ukrainę: trzeba być realistycznym

    Date:

    Putin czekał na objęcie prezydentury przez Bidena. Trump był nieprzewidywalny i to było jego siłą. Biden jest natomiast doskonale przewidywalny: wiadomo, że nic istotnego nie zrobi. To żaden przeciwnik dla Putina. Putin dostanie to, co chce. A Chiny pewnie wkrótce sięgną po Tajwan.

    Co jest obecnie pewne? Uzależnienie energetyczne Zachodu od Rosji, niemiecka trwała i konsekwentna polityka współpracy z Rosją, nieudolny prezydent w Białym Domu.

    Wnioski: znakomicie być w NATO i jest to wielka wartość, ale nie wolno wyłącznie na NATO liczyć. Trzeba być realistycznym, czyli umieć sobie wyobrazić sytuację, w której prezydent USA (bo NATO to USA) stwierdzi, że militarne zaangażowanie w sprawie zaatakowanej Polski jest logistycznie nie do przeprowadzenia, czyli trzeba pozostać przy dyplomacji. A poza tym – taka może być argumentacja – czy wolno ryzykować wojną światową i zagładą globu w wojnie nuklearnej, żeby bronić kraju, z którym od co najmniej XVIII wieku były zawsze same kłopoty. Dlatego jedyna droga, to postawienie polskiej armii na takim poziomie, żeby Rosji – które miała, ma i będzie miała ambicje imperialne – nie opłacało się Polski atakować. Niezależnie, czy Rosją będzie rządził Putin, czy ktoś od niego bardziej agresywny. To nie daje, rzecz oczywista, żadnych gwarancji, ale co lepszego da się wymyślić? Starożytna maksyma “Chcesz pokoju – szykuj się do wojny” jest zawsze aktualna.

    Autor: Paweł Jędrzejewski

    Od kilkunastu lat redaguję dział “judaizm” i współredaguję dział “opinie” na portalu Forum Żydów Polskich. Ukazały się dwa wydania mojej książki “Judaizm bez tajemnic” (2009, 2012). Od 2005 roku prowadzę działalność edukacyjną na temat judaizmu i religijnej kultury żydowskiej w ‘Stowarzyszeniu 614. Przykazania’ (The 614th Commandment Society) działającym z Kalifornii. W latach 2009-2014 współpracowałem z żydowskim wydawnictwem ‘Stowarzyszenie Pardes’, uczestnicząc w redagowaniu tłumaczeń na język polski klasycznych dzieł judaizmu. W roku 2011 opublikowałem w formie książkowej rozmowę z autorem monumentalnego, żydowskiego tłumaczenia Tory na polski – ortodoksyjnym rabinem Sachą Pecaricem (“Czy Torę można czytać po polsku?”).

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    Konrad Dziecielski
    Konrad Dziecielski
    k.dziecielski@merkuriusz24.pl

    Wesprzyj autora!

    Jeśli doceniasz pracę autora i chcesz go wesprzeć, możesz wpłacić symbolicznego grosika na jego dalszą twórczość. Każda pomoc ma znaczenie i motywuje do tworzenia kolejnych wartościowych treści. Dziękujemy za wsparcie!

    Subskrybuj

    spot_imgspot_img

    Popularne

    Więcej w temacie
    Powiązane tematy

    Sadowy persona non grata! Czy Mentzen podzieli los Pierackiego?

    Starcie Mentzena z merem Lwowa o kult Bandery nabiera tempa! Sadowy nazwał go „prorosyjskim”, a Mentzen odgryzł się mocną ripostą. Czy Polska powinna stanowczo reagować na gloryfikację UPA?

    Mordercy demokracji! Kto wpływał na decyzję Sądu Konstytucyjnego?

    Thierry Breton zasugerował możliwość unieważnienia wyborów w Niemczech, jak miało to miejsce w Rumunii. Jego słowa budzą obawy o ingerencję UE w proces demokratyczny i kontrolę nad wyborami.

    Zuckerberg kapituluje! Facebook nie będzie cenzurował

    Meta ogłasza zmiany: mniej weryfikacji faktów, więcej neutralności politycznej. Zuckerberg rezygnuje z dawnych ograniczeń, otwierając platformy na nowe podejście do wolności słowa. Co to oznacza?

    Orban vs. Tusk: Co rozumie polski premier?

    Postawa Viktora Orbana wobec sprawy azylu dla posła Romanowskiego kontrastuje z emocjonalnym zachowaniem Donalda Tuska. Jak Węgry dystansują się od polskich sporów?