Strona informacyjna

Nieobecność Trzaskowskiego w debacie dowiodła, że jest on...zbędny!

    Judasz z Pruchnika

    Date:

    Policja w Pruchniku rozpoczęła dochodzenie w sprawie wydarzeń w Pruchniku, a Agnieszka Kaczorowska, prokurator rejonowa w Jarosławiu, zleciła wszczęcie i przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego z art. 256, dotyczącego nawoływania do nienawiści ze względu na narodowość i wyznanie.

    O komentarz w sprawie poprosiliśmy ks. Kanonika dr Janusza Chyłę, proboszcza Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach:

    Judasz z Pruhnika2

    Tradycję w chrześcijaństwie rozumiemy dwojako. Pisana wielką literą, jest wartością niezmienną. Dotyczy ona sakramentów, Bożego słowa, Dekalogu. Mamy również do czynienia z tradycjami – dla odróżnienia piszemy je małą literą – które wchodzą w zakres obyczajowości ludowej. W Pruchniku mieliśmy do czynienia z wydarzeniem, które z całą pewnością można zaliczyć do tej drugiej kategorii. Osobiście mam dystans do tego typu praktyk, ale rozumiem, że tutaj nie chodzi o samą osobę Judasza, ale o dezaprobatę dla postawy ucznia, który zdradza Mistrza. Nie zapominajmy również o Piotrze, który w decydującym momencie trzy razy zaparł się Chrystusa.  W każdym razie, warto się nad tymi postaciami, nad ich wyborami pochylić, ponieważ dotyczą one także nas. Podkreślam raz jeszcze, że nie jestem zwolennikiem tego typu obyczajowości, która przejawia się agresją słowną lub fizyczną, nawet w stosunku do kukły.

    Uważam jednak, że to mało poważne, gdy wysocy urzędnicy państwowi wypowiadają się na ten temat nadając mu rangę na jaką nie zasługuje. Znamienne, że środowiska, które z taką stanowczością potępiły sąd nad Judaszem, nie widzą nic zdrożnego w profanacji krzyża, gdy obrażane są osoby święte i brutalnie depcze uczucia religijne katolików. Nie wiem czyje uczucia religijne rani odrzucenie postawy Judasza. Tutaj ewidentnie stosowane są podwójne standardy.   

    Myślę, że medialna burza jest spowodowana tym, że znaczna część społeczeństwa wiernie stoi przy wierze i nie chce poddać się trendom liberalnego świata. Szuka się więc przed ważnymi świętami lub w trakcie ich trwania tematów, które te wartości mogą osłabić. Zaskakiwania więc jesteśmy różnymi historiami. Np. że Chrystus nie zmartwychwstał, ponieważ odnaleziono  Jego 10. grób zawierający „relikwie”. Tym razem padło na Judasza z Prudnika. Musimy się przyzwyczaić z tym żyć i stawiać mądry opór. Najlepszą formą jest obrony jest czynne angażowanie się w życie Kościoła, czego wszystkim i sobie życzę. A ludowe tradycje warto weryfikować, a nawet z niektórych rezygnować.  

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł

    Wesprzyj autora!

    Jeśli doceniasz pracę autora i chcesz go wesprzeć, możesz wpłacić symbolicznego grosika na jego dalszą twórczość. Każda pomoc ma znaczenie i motywuje do tworzenia kolejnych wartościowych treści. Dziękujemy za wsparcie!

    Subskrybuj

    spot_imgspot_img

    Popularne

    Więcej w temacie
    Powiązane tematy

    Wielka Środa: pocałunek Judasza – zdrada, upadek i ciemność

    Wielka Środa to mroczna refleksja nad zdradą Judasza – wyborem, który na zawsze zmienił historię. Czy człowiek, obdarzony wolnością, może odrzucić miłość, która nie zna granic?

    Niedziela Palmowa – z daleka i z bliska

    Niedziela Palmowa to chwila, by spojrzeć w głąb wiary – między entuzjazmem a zwątpieniem. Jak Piotr „z daleka”, uczymy się, że Bóg nie żąda perfekcji, lecz serca gotowego wracać.

    Rodzice z Eastleigh stają w obronie Wielkanocy: Triumf wiary nad „inkluzywnością”

    Rodzice z Eastleigh stanęli w obronie Wielkanocy, gdy szkoła chciała odwołać tradycyjne obchody. Ich protest to symbol walki o chrześcijańskie dziedzictwo. „Nie damy sobie odebrać tradycji!” – mówią.

    Dwadzieścia lat bez niego – echo 2 kwietnia 2005

    Dwadzieścia lat temu świat zatrzymał oddech, żegnając Jana Pawła II. Dziś wciąż słyszymy jego słowa i czujemy pustkę. Felieton o tęsknocie za człowiekiem, który zmienił historię.